Ove godine nezaposlenost mladih smanjena je za oko 4,41 odsto, odnosno za 3.257 mladih, a od 2014. godine nezaposlenost mladih je niža za 124.000 mladih, pokazali su novi podaci u Alternativnom izveštaju Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS).
Ukupan broj nezaposlenih mladih je 72.269, što predstavlja 18,63 odsto od ukupnog broja nezaposlenih u Srbiji. Najveći broj njih je nezaposlen u regionu Centralne i Zapadne Srbije (36,61 odsto od ukupnog broja nezaposlenih mladih) i regionu Južne i Istočne Srbije (28,52 odsto od ukupnog broja nezaposlenih mladih). Podaci pokazuju da veliki broj zaposlenih mladih (skoro petina – 17 odsto) radi bez ugovora, a da se tek 28 odsto nezaposlenih mladih registruje u evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje. Takođe, podaci pokazuju i da tri od pet mladih osoba nisu zaposlene na poziciji za koju su se školovale. Mladi i dalje veruju da je za dobijanje posla najvažnije da imaju lična i porodična poznanstva („veze”), kao i aktivizam u političkoj partiji, u značajno većoj meri od formalnog ili neformalnog obrazovanja. Najveći broj mladih smatra da je za pristojan život u Srbiji potrebno više od 130.000 dinara mesečno iako je prosečna zarada značajno niža od toga. Zabrinjavajući je podatak da skoro trećina mladih smatra da nikada neće moći da kupi svoju nekretninu. Kao i ranijih godina, visoki su procenti mladih koji planiraju da se odsele ili to žele, ali nisu još u procesu planiranja, a najvažniji razlozi za to su viši standard života i dostojanstveniji život.
Zbog toga KOMS predlaže da se usvoji zakon o radnim praksama, koji će regulisati i zaštititi radna prava mladih u okviru obavljanja radne prakse. Treba razviti kapacitete i implementirati program „Garancija za mlade” na teritoriji cele Srbije i nastaviti sa realizacijom programa „Moja prva plata”, ne smanjivati broj korisnika i uvećati sredstva za naknadu za mlade. Potrebno je kreirati i posebne dodatne programe zapošljavanja mladih u regionima Centralne i Zapadne Srbije, kao i Južne i Istočne Srbije, gde je najveća nezaposlenost i kreirati posebne mere i politike za osamostaljivanje od porodice i samostalan život. Važno je i prepoznati mlade kao posebnu kategoriju i kreirati za njih mere za unapređenje stambene politike kroz pilot-program Akcionog plana Nacionalne stambene strategije do 2030. godine, ali i uticati na to da se smanji broj mladih koji rade bez ugovora kroz inspekcijski nadzor i edukaciju mladih o značaju prava na rad i svega što proizilazi iz ugovora o radu. Treba popularizovati usluge i servise koje mladi mogu da dobiju od Nacionalne službe za zapošljavanje i podsticati prijavljivanje mladih na evidenciju nezaposlenih. Važna je i promocija preduzetništva i socijalnog preduzetništva mladih, kako kroz ekonomske i finansijske olakšice, tako i kroz sistem formalnog obrazovanja, ali reforma obrazovanje kroz modernizaciju i pospešivanje kvaliteta kurikuluma, povezivanje i korespondiranje sa modernim tržištem rada, kao i kroz reformu nacionalnog okvira kvalifikacija.